Tylko do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy z regionu mają czas na wysłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od nowego roku każdy, kto płaci podatek VAT, musi prowadzić elektroniczną ewidencję działalności swojej firmy. Do tej pory rejestry transakcji VAT za styczeń wysłało mniej niż 1 proc. podatników.

Zamiast wielu papierowych faktur, jeden zbiorczy plik w wersji elektronicznej. Od stycznia mikroprzedsiębiorcy muszą do Ministerstwa Finansów wysyłać Jednolity Plik Kontrolny, czyli rejestry transakcji VAT. Wcześniej taki obowiązek dotyczył tylko dużych, średnich i małych firm. - Myślę, że dla wielu osób Jednolity Plik Kontrolny to nadal jest coś, co trzeba poznać. To jest wiedza, którą musi nabyć szczególnie przedsiębiorca, który nie ma biura rachunkowego, które go rozliczy - uważa Justyna Ratajczak, dyrektor zarządzający przestrzenią dla przedsiębiorców Starówka Office w Bydgoszczy.

Jak przekonują urzędnicy, zmiany w prawie podatkowym mają jednak ułatwić, a nie utrudnić życie podatnikom. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to także próba uszczelnienia luk podatkowych. - Te dane, które będziemy mieć, pozwolą wyeliminować znaczną liczbę czynności sprawdzających u kontrahentów. Powinna więc spaść i liczba kontroli nieefektywnych, jak i liczba czynności sprawdzających - zauważa Wojciech Byrzykowski z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Tym, którzy rozliczają się sami, resort finansów udostępnił darmową aplikację do tworzenia i wysyłki pliku "E-mikrofirma". 17 i 24 lutego wszystkie Urzędy Skarbowe zapraszają również na "Sobotę z JPK", gdzie będzie można uzyskać pomoc urzędników. Zmian nie powinni natomiast odczuć przedsiębiorcy, którzy rozliczanie się z urzędem skarbowym pozostawiają księgowym. - Należy się upewnić, czy biuro rachunkowe, które dokonuje księgowań i rozliczeń danego podatnika, czy również będzie przesyłało te pliki kontrolne, bo być może - chociaż są rzadkie takie przypadki - część obowiązków wykonuje biuro rachunkowe, a część jest „przerzucana" na podatnika - podkreśla Violetta Wełnicka, doradca podatkowy.

Dzięki Jednolitym Plikom Kontrolnym wysłanym przez firmy w 2017 roku, resort finansów wykrył "puste faktury" na ponad 2 mld zł.