Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy Wielki Post. To czas refleksji i pokuty, który ma przygotować wiernych do Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś też przypadają Walentynki. Duchowni podkreślają, że oba święta się nie wykluczają.

W Środę Popielcową uczestnictwo we Mszy Świętej nie jest obowiązkowe, ale kościoły i tak wypełniają się wiernymi. Kapłani posypują głowy zgromadzonych w świątyni popiołem, to symbol kruchości, przemijania i pokuty. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Tak rozpoczyna się czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. - To powinien być okres wyciszenia, modlitwy żeby to Zmartwychwstanie Pańskie było wielkim świętem - przekonuje rozmówczyni.

Do najważniejszego w Kościele Katolickim święta przygotować można się i tak. Członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego po raz czwarty przygotowali Zdrapkę Wielkopostną. Pól do zdrapania jest tyle, ile dni Wielkiego Postu, pod każdym znajduje się zadanie do wykonania. Pomysłodawcy akcji rozpoczęli od wyprodukowania kliku tysięcy kart, w tym roku powstało ich 300 tysięcy. Trafiły nawet do polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie. - Codziennie odkrywa się jedno pole, pod którym jest zadanie, zadanie jest związane z postem, modlitwą albo jałmużną , żeby przygotować nas do Wielkanocy, żeby nie przegapić tych 40 dni oczekiwania, tego Wielkiego Postu - wyjaśnia Kinga Frąckowska, rzecznik prasowy akcji "Zdrapka Wielkopostna".

Środa Popielcowa jest świętem ruchowym, przypada pomiędzy 5 lutego a 10 marca. W tym roku tego samego dnia co Święto Zakochanych. - Głosimy hasło "Przyjdź na popiół ze swoją walentynką", także zapraszamy, żeby pary przychodziły razem. Też jakby może przeżyły głębiej coś przed Panem Bogiem przy okazji Wielkiego Postu, ciesząc się bliskością, obdarowywaniem się miłością czemu Środa Popielcowa absolutnie nie przeszkadza - przekonuje o. Zbigniew Leczkowski SJ, Superior Wspólnoty i Rektor Kościoła Akademickiego.

Tak jak symbolem początku Wielkiego Postu jest popiół, tak symbolem Walentynek jest serce. W Toruniu oczywiście piernikowe. - Jak wiadomo, piernik to najlepszy podarunek dla ukochanego, ukochanej, dla tych z nas, których darzymy wielkim uczuciem - dodaje Małgorzata Mikulska-Wernerowicz z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Z tej okazji w Muzeum Toruńskiego piernika odbyły się warsztaty wypieku i ozdabiania piernikowych serc. „A podarujesz go komuś czy zatrzymasz” - pytamy - Mamie, bo ją kocham - odpowiada zapytana dziewczynka.

Wiadomo, że miód, pieprz, przyprawy korzenne to podstawowe składniki ciasta piernikowe. Mistrzowie jednak dokładnych przepisów nie zdradzają, jednak w wypieczonych akurat dziś piernikach najwięcej dodano po prostu uczuć.