20-kilometrowa trasa i ponad 30 podróżników – „Kultura na świeżym" to cykl wędrówek po regionie. Tym razem trasa wiodła przez okolice Zalewu Koronowskiego. Wycieczka przyciągnęła nie tylko mieszkańców regionu, ale również obywateli Ukrainy i Portugalii. "Kultura na świeżym" organizowana jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- Była taka niezwykła droga przez te tory. Szliśmy przez całą drogę i to była dla mnie pierwszy raz taka długa trasa i przez tory. Ale tam nie ma żadnych pojazdów, ale jest ciekawie - mówi Olga, uczestniczka z Ukrainy.

- jest bardzo przyjemnie; tym bardziej że mam domek nad Zalewem Koronowskim. Dlatego go tu umieściłem, że to są tereny tak piękne i ciekawe, także tutaj się dobrze chodzi - przyznaje Władysław, uczestnik wydarzenia.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się tutaj przyjść? To chyba przede wszystkim ze względu na stary szlak kolejowy, którym właśnie wędrujemy. Po drodze pokonaliśmy takie trzy duże mosty. Jest dosyć ciekawie, urozmaicenie: pagórki, woda - opowiada Filip Krauze, przewodnik.

- Wędrujemy po Kujawsko-Pomorskiem od sześciu lat. Spotykamy się raz w miesiącu. Pomijamy lato. I akurat dzisiaj jesteśmy tutaj, zwiedzaliśmy Koronowo. Właściwie wycieczka jest pod hasłem kolei - wyjaśnia Dominika Kiss-Orska, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.