Ponad trzykrotnie zwiększyła się liczba zachorowań na grypę i choroby grypopochodne. Dlatego prezydent Torunia apeluje mieszkańców o szczególną ostrożność, przypominając o tym, że grypa to poważna choroba zakaźna. Od poniedziałku na przystankach autobusowych i tramwajowych mają zostać uruchomione koksowniki.

- Co można zrobić, aby zapobiegać przenoszenia wirusa grypy? Przede wszystkim zachować ostrożność w kontaktach z otoczeniem, z osobami z zewnątrz; szczególnie potrzebne jest, aby osoba, która chce utrzymywać regularny kontakt z innymi, regularnie myła ręce wodą z mydłem, zasłaniała usta i nos chusteczką w trakcie kichania - przypomina Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Lekarze zapewniają, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą jest szczepienie. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, łagodzi przebieg choroby. Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu, w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostało zanotowanych prawie 14 tys. zachorowań. Dla porównania, w pierwszym tygodniu stycznia zanotowano ich ok. 1000. W związku z niepokojącymi symptomami, od przyszłego tygodnia mieszkańcy będą mogli się ogrzać przy 20 koksownikach w mieście, umieszczonych w 17 miejscach, głownie na przystankach MZK. Przenośne paleniska znajdą się m.in. na Placu Rapackiego, Alei Solidarności czy na Dworcu Głównym.