Nieznane dotąd zdjęcia sprzed 40 lat, archiwalne nagrania oraz wywiady z muzykami, którzy współtworzyli jeden z najważniejszych zespołów rockowych na polskiej scenie muzycznej. "Republika - narodziny legendy" to najnowszy film, stworzony przez reżysera Ryszarda Kruka. W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się premiera filmu oraz spotkanie z twórcami.

- Dużo materiałów udało mi się też dzięki Zbigniewowi Rucińskiemu uzyskać, czyli gitarzyście z Res Publiki, który mieszka we Włocławku. Miał zdjęcia, które jeszcze „nie widziały światła dziennego", zdjęcia zrobione w toruńskich klubach, występy Res Publiki. Trudno pozyskiwać najstarsze materiały, a tutaj udało mi się dotrzeć do „perełek" - przyznaje Ryszard Kruk, reżyser filmu "Republika- narodziny legendy".

Film pokazuje historię członków zespołu Republika: począwszy od działań Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa", poprzez założenie Res Publiki, aż do upadku zespołu w 1986 roku. Przedstawia także trudności, z jakimi musiał się zmierzyć zespół w czasach PRL-u.

„Narodziny legendy" będzie można zobaczyć w Kinie Orzeł również w kwietniu.