Kujawsko-pomorscy wójtowie apelują o większe wsparcie na walkę ze smogiem oraz remonty lokalnych dróg. W Toruniu obradował we wtorek Konwent Wójtów Gmin Wiejskich z regionu. Podczas spotkania, które towarzyszyło Forum Gospodarczemu Welconomy, samorządowcy dyskutowali także o problemach gmin z rozliczaniem podatku VAT. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele rządu i władz regionu.

Gęsty dym, wydobywający się z kominów, to zimą na Kujawach i Pomorzu to niemal codzienność. Dym utrudnia oddychanie i wpływa na nasze zdrowie. Smog to problem nie tylko miast, ale i wsi. Od tego roku gminy mogą starać się o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na ekologiczne dla swoich mieszkańców. Już teraz wiedzą jednak, że zainteresowanie jest dużo większe niż możliwości. - Jeżeli 100 osób w pierwszym podejściu składa wnioski i chciałoby brać udział w programie, a ja mogę dać tylko 10 takich szans, to jest to smutne, dlatego dobrze by było, żeby coś z tym zrobić - przyznaje Jacek Czarnecki, wójt gminy Chełmża.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który realizuje projekt Ekopiec, odpowiada, że w poprzednich latach, gminy wiejskie w ogóle nie mogły korzystać z tego typu pieniędzy. Program Kawka dedykowany był bowiem miastom. Teraz w regionie do wzięcia są ponad 4 mln zł. - Chcieliśmy, żeby każda gmina mogła skorzystać z naszego programu, dlatego dysponując ograniczonym budżetem, wprowadziliśmy limity. Jest to oczywiście dyskusja na przyszłość, ale my też oferujemy pożyczki preferencyjne - wyjaśnia Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Uczestnicy konwentu w specjalnym stanowisku zaapelowali o zwiększenie dotacji na walkę ze smogiem. Wójtowie proszą też nielikwidowanie połączeń autobusowych w małych miejscowościach. Niezmiennie zabiegają o przyspieszenie remontów lokalnych dróg. - Środki, którymi dysponujemy, są tak małe, że potrzebujemy wsparcia nie tylko od państwa, ale też środków unijnych czyli od marszałka - podkreśla Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz. - W obecnej perspektywie wszystkie środki, którymi dysponowaliśmy na drogi lokalne - tak z PROW, jak i RPO - zostały rozdysponowane. Pozostaje nam czekać na nową perspektywę - odpowiada Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W tym roku kończy się także realizacja rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury. Decyzja, czy i w jakiej formie będzie kontynuowany, jeszcze nie zapadła. - Ja na miejscu samorządowców po tym, co słyszę, byłbym spokojny. Pieniądze na pewno będą. Ile? Zobaczymy - uspokaja Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

To, co jeszcze spędza sen z powiek samorządowcom, to sprawy podatkowe. Wójtowie skarżą się na trudną ustawą o podatku VAT. - Nam zależy na tym, żeby zasygnalizować problem i żeby była szansa na uproszczenie tych przepisów; tak, żebyśmy nie musieli wydatkować pieniędzy jako gminy na zatrudnianie kancelarii zewnętrznych - zaznacza Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn, przewodniczący konwentu. - Zachęcam ich, aby byli w bliższym kontakcie z ministrem finansów. My jesteśmy do dyspozycji, żeby wyjaśnić wszystkie zawiłości - mówi Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Konwent Wójtów po raz pierwszy towarzyszył Forum Gospodarczemu w Toruniu. Organizatorzy wydarzenia skupiającego ludzi świata polityki, biznesu i nauki zapowiadają, że w przyszłych latach chcieliby zaprosić włodarzy gmin już z całej Polski.