W jaki sposób można wykorzystać matematykę w praktyce, czy jak funkcjonuje ludzki organizm? Tego mogli się dowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dubielnie, do której- jako kolejne w Kujawsko-Pomorskiem - przyjechał tzw. naukobus. Mobilne laboratorium to projekt realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik.

Nauka poprzez zabawę - to najlepszy sposób, by zdobyć wiedzę w różnych dziedzinach, już od najmłodszych lat. - Wkładałem serce - relacjonuje Szymon. - Widziałam, jak to się kręci i to - opowiada Aniela. - Bawiłyśmy się tym, ale nie wiem ,co to jest - cieszy się Maja.

To wyjątkowa, bo mobilna przygoda. W naukowej przygodzie uczestniczyli w poniedziałek uczniowie Szkoły Podstawowej w Dubielnie. Najmłodsi mogli m.in. poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce, a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. - Naukobus to 18 interaktywnych eksponatów, które są inne niż w muzeum. Trzeba tego dotykać, trochę fizyki. Wszystko, co jest w szkole, będzie poruszone - wyjaśnia Joanna Olejniczak z Centrum Nauki Kopernik.

Ciekawe eksperymenty i niecodzienne wynalazki na wyciągniecie ręki - naukobus to przede wszystkim szansa, na samodzielne odkrywanie nauki przez uczniów na terenie całej Polski. - Kiedyś mówiło się "wyrównywanie szans". A dzisiaj mogę powiedzieć, że te szkoły doganiają inne ośrodki - podkreśla Adam Marolewski, dyrektor SP w Dubielnie. - Mamy trzy szkoły na terenie gminy i myślę, że nie wszystkie dzieci mogłyby skorzystać z tego, co proponuje Warszawa, więc cieszę się, że Warszawa "przeniosła się" do Dubielna dzisiaj - stwierdza Andrzej Zieliński, wójt gminy Papowo Biskupie.

To szczególnie ważne tam, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Takie działania mają pomóc przede wszystkim w wyrównywaniu szans edukacyjnych. - Warto pojechać do mniejszych miejscowości i pokazać im, że można się nauką bawić, uczyć i bawić - przekonuje Iwona Michałek, posłanka Porozumienia, Klub Parlamentarny PiS.

Naukobus to projekt realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik. W ubiegłym roku mobilne laboratorium dotarło do uczniów z 76 szkół na terenie całego kraju.