Całkowita przebudowa włocławskiego szpitala o krok bliżej. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej głównego kompleksu szpitala.

Oddziały neurologiczny i okulistyczny we włocławskim szpitalu lśnią jak nowe. Oba zostały całkowicie przebudowane i uzupełnione o specjalistyczny sprzęt. Jednak to nie koniec. Aktualnie trwają prace przy trzech kolejnych budynkach lecznicy, gdzie mieścić się będą nowe oddziały. - W jednym z budynków powstają trzy oddziały rehabilitacyjne i zakład rehabilitacji. W budynku administracyjnym pozostanie administracja, ale w olbrzymiej przestrzeni warsztatowo-magazynowej powstaje centralne, nowoczesne archiwum medyczne. W trzecim budynku, w którym do niedawna była apteka szpitalna oraz stacja krwiodawstwa, te dwa elementy są już wyprowadzone i ten budynek jest poddany przebudowie pod kątem utworzenia 20-łóżkowego oddziału geriatrii - wyjaśnia Marek Bruzdowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Kolejnym krokiem ma być przebudowa głównego kompleksu szpitalnego. Zanim jednak budowlańcy rozpoczną prace, przygotowany zostanie projekt zmodernizowanej placówki. W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na realizację dokumentacji budowlano-wykonawczej. Za jej wykonanie odpowiedzialna będzie firma Pas Projekt, która ma 40 tygodni na realizację powierzonego zadania. - Po dziewięciu tygodniach powinniśmy spodziewać takiej koncepcji, jak będzie szpital wyglądał według projektanta po nowemu. Później etap projektowy, wszystkie prace projektowe zmierzające do uzyskania projektu budowlanego - mówi Aleksander Szczęsny, prezes zarządu spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Cała dokumentacja zostanie wykonana za pomocą nowoczesnej metody przy użyciu narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych. Dzięki temu już w trakcie projektowania będzie można zobaczyć, jak zmieni się szpital po remoncie. - W pierwszej kolejności zaczniemy od inwentaryzacji obiektu, czyli zeskanowania go do chmury punktów, a potem kolejno będziemy z tego budynek wynosić, ten który będziemy adoptować, a następnie będziemy budować kolejne bryły. Czyli rzeczywiście te konsultacje nasze będą wyglądały tak, że będziemy w stanie przeprowadzić użytkownika po obiekcie, po wirtualnej bryle, można tak powiedzieć - tłumaczy Małgorzata Golenko, prezes Pass Projekt, wykonawca projektu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w pierwszym kwartale przyszłego roku ogłoszony powinien zostać przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę prac budowlanych.