„Romeo i Julia” - arcydzieło baletowe Sergiusza Prokofiewa - zainauguruje tegoroczny 25. Bydgoski Festiwal Operowy. Spektakl w choreografii kanadyjskiego tancerza Paula Chalmera przygotowuje zespół gospodarzy festiwalu, czyli Opera Nova. Oparte na tragedii Wiliama Szekspira przedstawienie, będzie pierwszą od 31 lat inscenizacją „Romea i Julii” na bydgoskiej scenie operowej.

Realizatorzy spektaklu nie ukrywają, że wystawienie „Romea i Julii” to wyjątkowe wyzwanie dla całego zespołu - m.in. ze względu na bardzo trudną muzykę. Sprawujący kierownictwo muzyczne Maciej Figas, zauważył podczas poniedziałkowej konferencji, że muzyka tego baletu jest wręcz postrachem dla orkiestr i dyrektorów, jednak mimo to jest wyjątkowej urody. - Przepiękne motywy, miłosne, taniec miłosny z końca pierwszego aktu, wszystkie sceny miłosne między Romeo i Julią - zachęca dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy.

Dziennikarzom zaprezentowano w poniedziałek fragmenty próby do spektaklu. Chociaż bez kostiumów, to jednak sceny walk niezwykle efektowne i dynamiczne, robią duże wrażenie na widzach. Tancerze, przygotowani przez fechtmistrza Sylwestra Zawadzkiego, walczyć będą podczas spektaklu na miecze, szpady i sztylety. - Mieliśmy pięć tygodni zajęć szermierczych, w których wszyscy tancerze przychodzili, ćwiczyli skrupulatnie. Myślę, że efekty tego mamy na scenie - podkreśla Sylwester Zawadzki.

Spektakl przygotowywany jest z wielkim rozmachem; także, jeśli chodzi o kostiumy, do których użyto ponad 1000 m drukowanych tkanin. Ich autorka podkreśliła, że wykonanie takiej pracy było możliwe tylko w pracowniach Opery Nova. - Byłam przerażona - nie ukrywam - chodząc do dyrektora i pokazując projekty, ponieważ one wydawały mi się nieprawdopodobnie skomplikowane. Mówię szczerze, z ręką na sercu, po jakimś doświadczeniu w pracy z różnymi operami w Polsce, że one autentycznie nie byłyby w stanie być realizowane w innej operze - wyznaje Agata Uchman.

Na razie przed całym zespołem wyjątkowe pracowite dni wypełnione próbami. Ostateczną obsadę tej nieśmiertelnej opowieści o dwojgu kochankach z Werony poznamy w piątek.

Premiera spektaklu i początek festiwalu już w sobotę.