Prawie 19 mln zł - taka jest wartość umów podpisanych w Urzędzie Marszałkowskim na dostarczenie nowoczesnego promu, który będzie kursować między Solcem Kujawskim a Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Inwestycja obejmuje też modernizację dróg dojazdowych i przyczółków.

Prom połączy Czarnowo w gminie Zławieś Wielka z Solcem Kujawskim. Przeprawa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 i 80, a także wpłynie na rozwój całego regionu. - Daje to korzyści gospodarczo-turystyczne. To wielka atrakcja dla mieszkańców, jak i również turystów, którzy będą mogli z tego skorzystać – nie ukrywa Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. - Uruchomienie promu i zainteresowanie nim może oczywiście spowodować, że będzie konieczność budowy mostu, czyli przeprawy przez Wisłę, bo między Bydgoszczą a Toruniem takiej przeprawy nie ma - podkreśla Teresa Substyk, burmistrz Solca Kujawskiego.

Równie pozytywnie na pomysł promu zapatrują się mieszkańcy, według których nowe połączenie przyniesie wiele korzyści po obu stronach Wisły. - Preprawa oznacza krótszą droga do pracy, dla niektórych co dojeżdżają do Bydgoszczy, do Fordonu czy do Torunia – zauważa jeden z mieszkańców Solca Kujawskiego. - Ci gospodarze z Czarnowa, ze Złejwsi może tu więcej towarów dostarczą na rynek – dodaje inny.

Nowoczesny prom w ciągu 11 miesięcy wyprodukować ma spółka z Malborka. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub autobusu, dwóch busów i sześciu aut osobowych. - Jest to spora inwestycja, spore wyzwanie, bo 30 metrów długości, ok. 14 metrów szerokości. Połączenie pięknej wizualizacji promu z napędem boczno kołowym, który jest już historycznym napędem - opowiada Sebastian Majewski, wykonawca z firmy Techno Marine.

W pierwszym roku funkcjonowanie promu ma być bezpłatne. Wszystko po to, aby sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie i oczekiwanie osób korzystających z przeprawy. - Dziś nam jeszcze trudno powiedzieć, jakie są zapotrzebowania kierowców. Na pewno będą to częste połączenia, regularne. Chcielibyśmy, aby nie rezygnować w okresie zimowym, chyba, że kra i inne okoliczności atmosferyczne nam w tym przeszkodzą - przyznaje Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Drugi kontrakt podpisany w Urzędzie Marszałkowskim dotyczył remontu dróg dojazdowych do przeprawy promowej i modernizacji przyczółków po obu stronach Wisły. - Nasz udział będzie polegał na zaprojektowaniu nowego dojazdu wraz z przyczółkami promowymi od strony Czarnowa i drogi krajowej nr 80, jak i od strony Solca Kujawskiego i drogo wojewódzkiej nr 394 - informuje Marek Gotowski, prezes Firmy Gotowski, wykonawca modernizacji dróg i przyczółków.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowoczesnym promem będzie można pływać od kwietnia przyszłego roku.