Jedna z największych imprez literackich w północnej Polsce - w Toruniu odbył się Majowy BUUM Poetycki. Festiwal jest prezentacją i konfrontacją niezależnych poetów i twórców, reprezentujących niezależne środowisko literackie całego kraju. Impreza nawiązuje do tradycji poetyckich spotkań, które odbywały się w "Od Nowie" w latach 70. i na początku 80. Festiwal prezentuje szeroko pojętą sztukę niezależną, a w szczególności poezję i literaturę.

- Nasz festiwal cieszy się sporym zainteresowaniem i to jest sygnałem, że ludzie czytają i piszą. Dzisiejszy slam poetycki dowodzi, że ludzie piszą wiersze i mają odwagę zaprezentować się na scenie - informuje Maurycy Męczekalski, dyrektor „Od Nowy", organizator.

- Z założenia Majowy BUUM Poetycki gromadzi takich artystów, którzy są znani, ale nie zatrzymują się w swoim buncie, gniewie, w swoich miejscach, ale są tutaj także młodzi, którzy dopiero wkraczają na swoją ścieżkę, ale już zaznaczają swoją obecność w polskiej literaturze. Te zderzenie głosu młodości i dojrzałości jest ciekawe i interesujące - podsumowuje Paweł Tański, współorganizator.