O wyzwaniach związanych z rewitalizacją rozmawiają we Włocławku samorządowcy i eksperci. Ogólnopolska konferencja jest częścią projektu pn. „Śródmieście na drodze do zmian", który ma aktywizować zawodowo i społecznie mieszkańców Włocławka.

Centrum Kultury „Browar B.”, jeszcze kilka lat temu zaniedbany, dziś jest wizytówką Włocławka, gdzie aktywnie czas wolny spędzają zarówno młodsi, jak i starsi. W obiekcie prowadzone są warsztaty tematyczne, koncerty oraz wystawy. Zdaniem uczestników konferencji to właśnie jeden z celów rewitalizacji nie tylko odnowa budynków, także zaangażowanie mieszkańców. - To nie są tylko remonty. To nie jest zmiana przestrzeni czy tam układów drogowych, ale to są właśnie działania, projekty społeczne polegające na wyprowadzeniu właśnie, zarządzeniu jakimś trudnym sytuacjom społecznym, ale także ożywieniu gospodarczym - wyjaśnia Aleksandra Kłaczkowska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Ważnym jest również, aby do udziału w rewitalizacji zachęcić także mieszkańców. - Sektor własności prywatnej, czyli kamienicznicy, czyli właściciele małych domków w małych i średnich miastach: żeby im się chciało wejść do programu rewitalizacji, nie tylko jako słuchacze czy krytykujący, ale również jako inwestorzy - podkreśla prof. Krzysztof Skalski z Instytutu Nauk Technicznych PPWSZ w Nowym Targu.

W trakcie spotkania samorządowcy oraz eksperci z całej Polski rozmawiali także o zmianach w ustawie o rewitalizacji. - Nowa ustawa rewitalizacyjna instrumentów daje nam kilka: pierwokup, wywłaszczenie, ale też możliwość dofinansowania inwestycji modernizacji obiektów śródmieście dla osób fizycznych – zaznacza Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Władze województwa, w ramach nowego RPO, na projekty rewitalizacyjne przygotowały blisko 78 mln euro. Z tej kwoty 54 mln przeznaczone są na rewitalizacje miast.