Każdego dnia narażają swoje życie, by ratować innych. Pomagają podczas wypadków, klęsk żywiołowych, pożarów. Swoje święto w regionie obchodzi 6 tys. strażaków zawodowych i 27 tys. ochotników. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Tragiczny wypadek w miejscowości Borek w powiecie radziejowskim. Kierowca samochodu osobowego w środowe popołudnie uderzył w drzewo. Pojazd się zapalił. Mężczyzna kierujący autem, zginął na miejscu. W akcji gaśniczej brali udział druhowie z Radziejowa.

W ubiegłym roku strażacy z regionu brali udział w 30 tys. zdarzeń. Pożary to tylko 25 proc. wyjazdów, mają coraz więcej innych obowiązków. - Ten sprzęt, który posiadamy, zdolność i wykonywanie tych czynności nabytych w szkołach pożarniczych, sprawdziło się - przyznaje st. bryg. Jacek Antos, komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Sprawdzili się w akcji, w dniu swojego święta zostali nagrodzeni. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, zorganizowane w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, były okazją do wręczenia medali i odznaczeń ponad 120 strażakom zawodowym i ochotnikom z całego regionu. Wybrano też „Najpopularniejszego strażaka województwa kujawsko-pomorskiego”. Został nim st. kpt. Arkadiusz Piętak. Plebiscyt zorganizowała Gazeta Pomorska. - Idziemy tam, skąd wszyscy uciekają. Nie chodzi o medale i gratyfikacje. Brałem udział w pożarze w którym uratowaliśmy trzy osoby - podkreśla st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” odebrał też szef programu informacyjnego „Zbliżenia” TVP3 Bydgoszcz. - Traktuję to odznaczenie jako wyróżnienie dla całego zespołu, bo my niemal codziennie w naszych programach informujemy o działaniach straży pożarnej, o różnych niebezpiecznych sytuacjach. Staramy się też, poprzez współpracę ze strażą pożarną, edukować społeczeństwo - zauważa Jarosław Lewandowski.

W tym roku dla straży pożarnej - zawodowej i ochotniczej - będzie więcej pieniędzy. 16 mln zł to rekordowe wsparcie dla tej służby. - Ten sprzęt będzie bardziej nowoczesny, jednostki będą mogły lepiej realizować swoje zadania, ale również ochotnicy otrzymają ogromne środki - zaznacza nadbryg. Janusz Halak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Będą też pieniądze z Ministerstwa Sprawiedliwości, o ich podziale będą decydować komendanci. - To będzie około 6 mln zł w naszym województwie. Czekamy na ogłoszenie konkursu, wnioski składają samorządowcy do Ministerstwa Sprawiedliwości - informuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Także w ramach trzech programów unijnych strażacy mają szansę otrzymać w latach 2017-2020 ponad 32 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowoczesny sprzęt, również taki wykorzystywany do usuwania skutków nawałnic.