Medale z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrali zasłużeni artylerzyści. Unitas Durat to najwyższe wojewódzkie odznaczenie, wybite z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uhonorowano 90-letniego gen. Antoniego Skibińskiego, który pełnił m.in. funkcję dowódcy 18. Brygady Artylerii w Bolesławcu oraz szefa Wojsk Rakietowych, a swoją karierę wojskową rozpoczął w szkole oficerskiej w Toruniu.

- W tę rocznicę wyzwolenia być tu jest wielkim zaszczytem. Panie marszałku, proszę przyjąć moje żołnierskie, artyleryjskie życzenia - wyznaje Antoni Skibiński, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Drugim z wyróżnionych był gen. Sławomir Owczarek, który podczas nawałnicy w 2017 roku nadzorował prace żołnierzy, wydzielonych do wsparcia poszkodowanych na terenie regionu. - W strojach płetwonurków musieli zaczepiać te konary i te drzewa, które były powalone. Wyciągać to PTS-ami, wyciągać to wyciągarkami, różnego rodzaju dźwigami. To była nieoceniona ciężka, bardzo ciężka, mrówcza praca - podkreśla gen. bryg. Sławomir Owczarek z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W spotkaniu udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów. Działa ono na rzecz edukacji obronnej, integracji środowiska wojskowego z pozawojskowym oraz polityki proobronnej.