Z myślą o osobach, które żyją na terenach pozachemowskich, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu organizuje i finansuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. Mogą z nich skorzystać w najbliższy weekend mieszkańcy Łęgnowa oraz Otorowa. Zanieczyszczenia po dawnym zakładzie mogą być bowiem szkodliwe dla zdrowia. Badania przeprowadzi Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Wszyscy, którzy tylko znajdą czas - a mieszkają w tych podejrzanych strefach o zanieczyszczenia głównie wód gruntowych - mogą skorzystać z zbadań - informuje Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Specjaliści z Centrum Onkologii bezpłatnie wykonają m.in. badania krwi, próby wątrobowe, oznaczą poziom cukru i kreatyniny, dodatkowo panie w wieku od 50. do 69. roku życia będą mogły wykonać mammografię. O wynikach badań mieszkańcy zostaną poinformowani listownie.

Akcja zostanie przeprowadzona 16 i 17 czerwca w godz. 8:00-11:00 przy Zespole Szkół nr 18 przy ul. Hutniczej. Badania skierowane są do osób pełnoletnich. Proponowany przez lekarzy zestaw badań umożliwi wykrycie w organizmie toksycznych substancji.