Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu był okazją nie tylko do kibicowania zmaganiom rycerzy, ale zadbania o swoje zdrowie. Nieopodal zamku zaparkowało Mobilne Centrum Diagnostyczne, w którym mieszkańcy mogli zbadać słuch.

Wystarczy chwila. Najpierw krótka konsultacja z lekarzem. Przy pomocy wideootoskopu sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do dalszej diagnostyki. Urządzenie działa jak ogromna lupa. Następnie słuch badany jest za pomocą metody audiometrii tonalnej. Jeżeli wykryte zostają jakiekolwiek nieprawidłowości, pacjent zostaje zaproszony na specjalistyczne konsultacje.

Problemy ze słuchem to już choroba cywilizacyjna. Bywa, że dotyka coraz młodsze osoby. Używamy słuchawek, a muzyki słuchamy po prostu za głośno. Bywa, że i źle czyszczone, uszy też mogą chorować. - Nie używanie przede wszystkim wszelkiego rodzaju patyczków - mechanicznego oczyszczania - bo to może spowodować wpychanie woskowiny w głąb światła przewodu słuchowego i po prostu zatykanie albo nawet uszkodzenie błony bębenkowej - uświadamia Nina Miązek-Zapała, lekarz ze Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach.

Badania odbywają się w ramach wielospecjalistycznego programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym "Po pierwsze, zdrowie". Do końca września lekarze odwiedzą ponad 20 miast i miejscowości w całej Polsce, w planach m.in. Toruń, Chełmża i Ciechocinek. - Są również w akcje zaangażowani specjaliści innych dziedzin medycyny – m.in. onkolodzy, kardiolodzy, chirurdzy, psychiatrzy - zaznacza Sławomir Wszołek koordynator akcji.

Program realizuje Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek - Człowiekowi" a partnerami programu są Telewizja Polska oraz Polskie Radio.