O bezpieczeństwo na drodze trzeba dbać w każdym wieku. W ramach akcji "Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny" bardziej doświadczeni cykliści z Bydgoszczy mogli w środę przypomnieć sobie znane, choć często zapominane, zasady. Szczególnie uważać trzeba przy tak wysokich temperaturach, jak w tej chwili.

- Jak się jedzie na rowerze, to się nie odczuwa temperatury. Najtrudniejszy jest moment, jak się człowiek zatrzymuje i wtedy mam wrażenie, że jakbym stanęła pod prysznicem. A przygotowuje się zabierając dużo płynów i robię częste postoje - przyznaje jedna z rowerzystek.

- Takie spotkanie jak dzisiaj, mają przekazać tę wiedzę seniorom. Pokazać im, że rower jest świetnym środkiem transportu, jest ekologiczny, dla zdrowia. I wsiadając na niego, mając wiedzę o przepisach, nie ma się czego obawiać, a wtedy ta podróż będzie bezpieczna i przyjemna - przekonuje asp. Szymon Porażyński z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

- Można przyjechać, zrobić sobie badania, można zobaczyć, czy wszystko ze sprzętem jest ok, można sobie zrobić serwis. Jeżeli ktoś nie ma światełek, jeśli ktoś nie ma dzwonka, kolega z tyłu w namiocie doposaża. Dzisiaj cały dzień zajęcia dotyczące prewencji, bezpieczeństwa, zdrowia, tego jak się zachować na drodze - zachęca Julian Waszak z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

- To jest trzecia edycja tego wydarzenia. W tym roku, zdecydowanie największa. 34 wydarzenia w całym kraju jak mówiłem: zaczęliśmy od Łodzi, później było Kutno, dzisiaj jesteśmy w Bydgoszczy, jutro będzie Toruń, następnie będzie Płock - informuje Mariusz Sztal, specjalista ds. bezpieczeństwa na drodze.