Mechatronika, biotechnologia, filologia czy prawo w biznesie - uczelnie z regionu ogłosiły drugi nabór na studia pierwszego stopnia. Uniwersytety czekają na tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, jakie studia wybrać.

To ostatni dzwonek dla wszystkich tych, którzy od października chcą znaleźć się w gronie studentów. Na uczelniach w regionie rusza nabór uzupełniający. Rekrutacja na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy potrwa do 12 września - Wolne miejsca czekają na kierunkach takich jak biotechnologia, administracja, pedagogika, edytorstwo, prawo w biznesie, filologia angielska, lingwistyka stosowana. Tych kierunków jest więc dość dużo. Pełna lista jest oczywiście na naszej stronie www.ukw.edu.pl - informuje Urszula Krzyżańska z działu promocji UKW.

To szansa dla tych osób, które nie dostały się na swój wymarzony kierunek i szukają alternatywnego pomysły na studia. „Nadal jest w czym wybierać” - uspokajają przedstawiciele uczelni publicznych. Swoje drzwi dla przyszłych studentów ponownie otwiera także Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, gdzie wciąż można zapisać się na studia pierwszego stopnia. - Jeśli chodzi o te klasyczne kierunki u nas, które zawsze były uruchamiane, to w zasadzie ta rekrutacja została zakończona. Prawdopodobnie na niektórych będzie uzupełniająca jeszcze. Informacje o tych kierunkach można znaleźć na stronie internetowej. Są jednak kierunki nowe, na których na pewno będzie jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Do tych nowych kierunków zaliczyłbym na pewno mechatronikę oraz geodezję i kartografię - wyjaśnia dr hab. inż. Stanisław Mroziński, prorektor ds. nauki UTP.

Tu rekrutacja potrwa do końca miesiąca. O niezdecydowanych nie zapomina także toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz bydgoskie Collegium Medicum. Tu także nowi kandydaci są mile widziani. - Mamy w ofercie jeszcze w tej chwili ponad 50 kierunków. To jest mniej więcej połowa tego, co proponowaliśmy w czerwcu i w lipcu. A więc są i humanistyczne - filologia polska, filologia germańska, filozofia, ale także kierunki ścisłe - fizyka, fizyka techniczna, chemia, biologia, geografia – wymienia dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK w Toruniu.

Chętni na rozpoczęcie nauki w grodzie Kopernika mają czas do 16 września na dostarczenie odpowiednich dokumentów. Tymczasem uczelniane kampusy odpoczywają. Spotkać można tu pojedynczych przyszłych studentów, którzy postanowili dokończyć rekrutacyjne formalności. Teraz są już pewni, jaki kierunek chcieliby rozpocząć w październiku. - Tylko już na historię, już ostatecznie i nic więcej - zdradza jeden z nich.

Jak twierdzą przedstawiciele uniwersytetów, w tym roku, w związku z reformą szkolnictwa wyższego, miejsc dla studentów jest mniej. Zapisując się na studia, warto więc mieć "plan B".