„Upieczeni rodzice” – kampania społeczna bydgoskiego MOPS na rzecz rodzicielstwa zastępczego

cw 2021-08-16  |  Kujawsko-Pomorskie
UDOSTĘPNIJ:
Kampania "Upieczeni rodzice" ma podkreślić pozytywne aspekty rodzicielstwa zastępczego. (fot. MOPS)
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy prowadzi stały nabór kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze lub prowadzących rodzinne domy dziecka. Zapotrzebowanie na ludzi, którzy podejmą się tej „pracy” jest bardzo duże. MOPS nie ustaje w swoich działaniach. W związku z tym zorganizował kampanię społeczną: „Upieczeni rodzice”, której głównym celem jest rozpowszechnienie idei rodzicielstwa zastępczego.

a13fc253d28b8fc78c2b0c91e78dfb521622208094979.jpg

Dziesięcioro dzieci w Bydgoszczy czeka na nowy dom i rodzinę

ZOBACZ: Rozmowa Tygodnia: Praca zawodowego „pomagacza” trwa całą dobę!

O tym, jak niewielka jest wiedza społeczna, w zakresie rodzicielstwa zastępczego, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przekonują się każdego dnia. Jest to – nawiasem mówiąc, jeden z przyczynków nikłego zainteresowania tematem i drobnej ilości chętnych kandydatów do pełnienia, tej jakże społecznie pożądanej funkcji. Bydgoski MOPS nie poddaje się w poszukiwaniach rodzin zastępczych.

Z pewną dozą nieśmiałości przystąpiliśmy do wypełniania wniosku aplikującego do II Edycji Konkursu Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, bowiem mieliśmy świadomość, iż istnieje ogromna potrzeba pracy w powyższym zakresie, którą odczuwa każda gmina, borykająca się z problemem braku wolnych miejsc dla dzieci, w istniejących już rodzinach zastępczych

– mówi Marta Frankowska, rzecznik bydgoskiego MOPS.

W ramach konkursu wpłynęło aż pięćdziesiąt projektów od różnych podmiotów z całej Polski, a dziewięć z nich otrzymało dofinansowanie, w tym także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Udało się także zorganizować kampanię społeczną „Upieczeni rodzice”, której głównym celem jest rozpowszechnienie idei rodzicielstwa zastępczego oraz promowanie pozytywnego wizerunku opiekuna zastępczego.

Nie każdy bowiem wie, że są osoby, które mimo braku więzów krwi, wyrażają chęć wsparcia i wychowania dzieci, pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Mowa o opiekunach zastępczych, którzy zawodowo zajmują się pomaganiem potrzebującym dzieciom. Mimo, iż otrzymują wynagrodzenie za codzienną pracę, jednogłośnie uważają, że pełnienie opieki nad małoletnimi to swoista misja i powołanie.

Trudno z powyższym polemizować, bowiem nie sposób wycenić włożonego trudu i poświęcenia na rzecz rozwoju tych najmłodszych

dodaje rzecznik MOPS.

Rodzina zastępcza pozostaje w gotowości do pełnienia opieki i poświęcenia czasu dzieciom, których bagaż trudnych doświadczeń życiowych wprawia w osłupienie niejedną dorosłą osobę. Zmierzenie się z niechlubnymi doświadczeniami dziecka, akceptacja, wrażliwość na jego potrzeby oraz obdarowanie miłością i zaufaniem to codzienność rodzica zastępczego.

W swoich działaniach MOPS wspierają – firmy, organizacje pozarządowe, zawodowa rodzina zastępcza, dwie duże bydgoskie parafie katolickie, którym bliski jest temat rodzicielstwa zastępczego. Kampania jest bogata w działania, które będą realizowane do maja 2022 roku. O każdym z etapów MOPS będzie informować w mediach społecznościowych na profilu „Skrzydła Pieczy”.