Kto zajmie fotel rektora? UMK, UKW i Politechnika Bydgoska mają już pierwszych kandydatów

JW 2024-01-20  |  kujawsko-pomorskie
UDOSTĘPNIJ:
Poznaliśmy kandydatury ze wszystkich uczleni w regionie.
Poznaliśmy kandydatury ze wszystkich uczleni w regionie.
Poznaliśmy kandydatów na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O fotel powalczą prof. dr hab. Andrzej Tretyn i prof. dr hab. Wojciech Wysota. Swoich kandydatów zna również społeczność akademicki bydgoskiego UKW oraz Politechniki Bydgoskiej.

0138b76630ff419ab1cc68b78e0b75ce.jpg

Stacja polarna UMK dołącza do międzynarodowej sieci badawczej. Otrzymała też dofinansowanie

ZOBACZ: UKW nie tylko dla studentów. Uczelnia będzie miała swój żłobek i przedszkole

Rok 2024 upłynie nie tylko pod znakiem wyborów samorządowych, czy tych do Europarlamentu. Do podobnego wydarzenia przygotowuje się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który będzie wybierać rektora na najbliższą kadencję 2024-2028.

Do tej pory głową uniwersytetu jest prof. dr hab. Andrzej Sokala, który zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję.

W czwartek, 18 stycznia, minął termin na zgłaszanie kandydatów. Dzień później Komisja Wyborcza Uniwersytetu ustaliła ich listę, a na niej znalazły się dwa nazwiska.

Kandydować będzie prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. Związany z toruńską uczelnią niemalże od czasów studenckich. Na UMK ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemii. Po studiach doktoranckich został zatrudniony w Zakładzie Biologii Komórki UMK.

Prof. Andrzej Tretyn jest autorem lub współautorem 386 publikacji (omega.umk.pl), z czego odpowiednio 144 i 134 odnotowane zostały w bazach Web of Science i Scopus. Według tych źródeł jego prace zostały zacytowane odpowiednio 2540 i 2780 razy (bez autocytowań), a jego wskaźnik Hirscha wynosi 24. Według bazy Google Scholar prace prof. Andrzeja Tretyna były cytowane 4853 razy, a wskaźnik Hirscha wynosi 32. Sumaryczny wskaźnik oddziaływania (impact factor – IF) wszystkich publikacji to 221

- czytamy w komunikacie uczelni.

Na UMK prof. Andrzej Tretyn przeszedł wszystkie etapy kariery zawodowej: od asystenta po kierownika katedry. Był dyrektorem Instytutu Biologii Ogólnej, dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (dwie kadencje), prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą (dwie kadencje) oraz rektorem UMK (dwie kadencje: 2012-2020). W latach 2016-2020 był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Na koncie ma również 200 wypromowanych licencjatów i magistrów. Pod jego naukową opieką 19 uzyskało stopień doktora.

O fotel rektora walczyć też będzie prof. dr hab. Wojciech Wysota, który w latach 1978 – 1982 studiował geografię na toruńskiej uczelni. Po ukończeniu został zatrudniony w tamtejszym Instytucie Geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemii. W 1992 r. uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi, a jego praca doktorska została wyróżniona prestiżowym dyplomem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich.

W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk o Ziemi. Jest autorem i współautorem ponad 290 publikacji, w tym 38 oryginalnych artykułów w czołowych czasopismach naukowych. Jego artykuły cytowane są w prestiżowych czasopismach zagranicznych.

Profesor Wojciech Wysota za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i organizacyjnej wielokrotnie uzyskiwał nagrody i wyróżnienia rektora UMK. Za działalność edukacyjną został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013). W 2020 r. za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia. W 2021 r. za unikatowe wyniki badań w północno-wschodniej Polsce w konkursie Ministra Klimatu i Środowiska uzyskał zespołową Nagrodę "GEOLOGIA 2021" w kategorii "Dorobek, fundamentalne odkrycia"

- podaje UMK.

Jak informuje toruńska uczelnia, otwarte zebranie wyborcze elektorów, którzy wybiorą nowego rektora odbędzie się 12 marca o godzinie 16:00 w auli UMK.

Wybory odbędą się też na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W sierpniu tego roku kończy się kadencja prof. dr hab. Jacka Woźnego. Zgodnie z przepisami, nie może się ubiegać o trzecią kadencję.

Chętnych na te stanowisko jest na razie trzech kandydatów. Są nimi dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, prof. dr hab. Jarosław Burczyk i prof. dr hab. Bernard Mendlik.

Na razie UKW nie zdradza terminu wyborów. Jednak w murach uniwersytetu mówi się nieoficjalnie, że te mogły by się odbyć na przełomie marca i kwietnia.

Prof. Jarosław Burczyk z bydgoską uczelnią związany był od 1993 roku, od siedmiu lat pełni funkcję prorektora ds. nauki. W latach 2007-2016 był dyrektorem Instytutu Biologii Eksperymentalnej. Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Genetyki.

W wyborach wystartować też chce prof. dr hab. Bernard Mendlik, który jest dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w (dzisiejsze UKW) i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. O stanowisko rektora ubiegał się już w 2020 roku, przegrał wtedy z Jackiem Woźnym. Od 2008 do 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. organizacji i rozwoju.

Z kolei dr hab. Artur Laska jest obecnym dziekanem Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. W 2002 roku ukończył politologię w Instytucie Nauk Politycznych na poprzedniej Akademii Bydgoskiej, w tym samym roku został jej pracownikiem.

W 2008 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Humanistycznym UKW, a w 2018 roku stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. O swojej kandydaturze poinformował w liście społeczność akademicką UKW, nawet nagrał już spot wyborczy umieszczony w serwisie YouTube.

Wybory odbędą się również na Politechnice Bydgoskiej. Tam jednak swoją kandydaturę zgłosił tylko jeden kandydat. To prof. dr. hab. inż. Marek Adamski, który będzie ubiegać się o drugą kadencję.