W 2024 r. odnotowano kilka przypadków zgonów po zażyciu narkotyków. Specjaliści wykryli substancję pod nazwą N-etylonorpentedron (NEP). Przypadki zgonów związane były z użyciem wyłącznie NEP lub w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.
ZOBACZ: Fentanyl, czyli „narkotyk zombie”, uzależnia Polaków. Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania
NEP występuje w postaci białego, opalizującego proszku lub bryłek w kolorze białym lub jasnożółtym, najczęściej przyjmowany jest przez nos, w drodze waporyzacji lub doustnie.
NEP jest związkiem chemicznym z grupy syntetycznych katynonów, narkotyków stosowanych ze względu na ich działanie pobudzające.
Zażycie NEP stanowić może zagrożenie dla życia lub zdrowia, jako następstwo wystąpienia silnych efektów toksycznych, w szczególności upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi, bezpośrednie działanie kardiotoksyczne), z granicznymi zaburzeniami skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie.
ZOBACZ: Bydgoscy policjanci przejęli 7 kg narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to ponad pół miliona
NEP po zażyciu powoduje silne efekty psychiczne charakterystycznych dla substancji z grupy katynonów: problemy z kojarzeniem nazw i miejsc, brak orientacji czasowej, drażliwość, nadpobudliwość, agresję, halucynacje, urojenia i myśli samobójcze.
📢 Dołącz do kanału informacyjnego TVP3 Bydgoszcz na Facebooku!
✔️ Najważniejsze wiadomości z regionu w czasie rzeczywistym.
✔️ Alerty drogowe – informujemy o korkach, wypadkach i zamknięciach ulic oraz innych utrudnieniach.
✔️ Ostrzeżenia i komunikaty – burze, awarie, zagrożenia – nic Cię nie zaskoczy!